Już praktycznie w każdym mieście znajdzie się punkt odbioru elektrośmieci, czy też gratowisko. Jednak, czy zawsze, kiedy nasz sprzęt spotka usterka musimy go od razu wyrzucić? Co wybrać naprawę czy gratowisko? Jak unikać usterek w sprzętach AGD?

Co wybrać naprawę czy gratowisko?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, to wszystko zależy od typu usterki tak np. kiedy w naszej pralce zapcha się filtr, wystarczy go wyczyścić i nie powinno już wylewać, nie będzie potrzebny nawet serwis AGD. Jednak kiedy w twojej pralce uszkodzeniu ulegnie programator to raczej pewne, że będzie ci potrzebny serwis naprawiający pralki. W przypadku usterki, z którą nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić, lepiej skontaktować się z fachowcem, on najlepiej doradzi, czy naprawiać, czy nie naprawiać sprzętu. Jest jednak kilka usterek, z którymi na pewno nie opłaca się walczyć tak: zamrażalkę, w której pojawia się duża ilość szronu, powinniśmy natychmiast oddać na gratowisko. Taka usterka powoduje większy pobór energii i nie mrozi w taki sposób, jaki byśmy chcieli.

gratowisko

Jak zapobiegać awarią sprzętu AGD?

Często pralkę, zmywarkę czy inny sprzęt czyścimy tylko z wierzchu i zapominamy o czyszczeniu filtrów, czy dozowników. Aby zapobiec awarią, powinniśmy wyrobić sobie nawyk regularnego czyszczeniu sprzętu. Czasami czyszczenie nawet najdrobniejszych części jak uszczelka może zapobiec wylewom z pralki. Druga ważna rzeczą jest użytkowanie sprzętu z instrukcją, jeżeli będziemy użytkować sprzęt tak jak powinniśmy, nie powinien on się za szybko popsuć. Nie jednokrotnie zdarza się, że po praniu nie zostawiamy otwartych drzwiczek, przez co nie zapewniamy przepływu powietrza w pralce i tym samym uszczelki szybciej się niszczą.

Gratowiska mazowieckie

W województwie mazowieckim znajduje się wiele punktów, gdzie można oddać elektrośmieci. Niektóre firmy oferują dojazd do klienta, wiec nie musisz tłuc się przez całe miasto z pralką. Często organizowane są punkty, w których można oddać zepsuty sprzęt np. w co drugi piątek miesiąca.