Każdy z nas w dzisiejszych czasach uprawia jakiś sport. Postępujemy tak, ponieważ chcemy mieć w życiu jakąś pasję, jak również być w ruchu. Niektórzy wybierają np. piłkę nożną, siatkówkę, uprawiają biegi itd. Jeszcze inni wybierają bardziej ekstremalne sporty, jak np. spływy kajakowe. W tym artykule postanowiłam zająć się właśnie nimi. Z tego też względu wymienię szlaki kajakowe rzek w mazowieckim, które możemy podziwiać.

Oto one:

1. SZLAK KAJAKOWY RZEKI KURTYNIA

   Jest do najpiękniejszych szlak kajakowych nie tylko w Polsce ale i w Europie. Szlak rzeki Krutynia stanowi jeden z ciekawszych i bardziej urozmaiconych szlaków kajakowych na Mazurach i nie tylko. Rzeka zmienia ciągle charakter. Przecinający Puszczę Piską płytki, wartki strumień staje się z czasem nizinną urokliwą rzeczką, wijącą się wśród zarośli pełnych ptaków wodnych. Na malowniczych jeziorach – a jest ich kilkanaście – można cieszyć się wiatrem i falą.
Na pokonanie całego 116-kilometrowego szlaku Krutyni potrzeba około 9 dni. Do dyspozycji są stanice wodne (rozlokowane co około 13 km, czyli na końcu każdego dziennego i relaksowego etapu spływu kajakowego), ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne (niestety nieliczne), pensjonaty, nawet hotele (bardzo nieliczne) i liczne pola namiotowe.

kajak

2. SZLAK KAJAKOWY RZEKI PISY

   Szlak ten liczy sobie około 90 km długości, a jego średnia głębokość, to około 2 m. Szlak o charakterze nizinnym przenosi nas w klimat nieuregulowanej, spokojnej rzeki, płynącej początkowo w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej, a następnie wśród łąk i piaszczystych równin Kurpiowszczyzny. Cała rzeka silnie meandruje. Szlak kajakowy Pisy rozpoczyna się na jeziorze Roś i kończy w Nowogrodzie, gdzie Pisa wpada do Narwi, łącząc tym samym szlaki Wielkich Jezior z Wisłą. Pisa jest nieuregulowana, mimo iż jest szlakiem żeglownym. Można tu spotkać oznaczenia charakterystyczne dla szlaków żeglownych oraz płynące większe i duże jednostki, tak w górę, jak i w dół rzeki.

3. SZLAK KAJAKOWY RZEKI SAPINA

   Szlak kajakowy rzeki Sapina jest idealnym szlakiem kajakowym na weekendowe wypady. Całość szlaku Sapiny liczy sobie ok. 40km. Szlak prowadzi w połowie pięknymi, zalesionymi rzekami i w połowie jeziorami. Szlak Sapina, to szlak raczej łatwy, którego główną uciążliwością mogą być wysokie fale na jeziorze Mamry lub Święcajty. Spływ Sapiną można rozłożyć na 2-3, etapy zachowując relaksowe tempo.

   W województwie mazowieckim nie tylko mamy te trzy szlaki kajakowe, które omówiłam powyżej. Jest jeszcze m.in. szlak kajakowy rzeki Łaźna Struga, rzeki Łyna, Respunda, Czarnej Hańczy oraz rzeki Biebrza.