Rower to najtańszy i zarazem najlepszy środek transportu. Dzięki niemu możemy jeździć na świeżym powietrzu zwiedzając przy tym okolice. Ale czy są specjalne, bezpieczne miejsca na jazdę na nim? Otóż okazuje się, że tak! Tymi miejscami są oczywiście ścieżki rowerowe.Ścieżki rowerowe to nic innego, jak wydzielony pas terenu przeznaczony dla ruchu rowerowego. W Polsce mamy wiele takich ścieżek rowerowych, ale w tym artykule wymienię tylko te ścieżki rowerowe, które mamy w województwie mazowieckim, a ściślej mówiąc w Warszawie.

   Pierwsza trasa rowerowa to odcinek Warszawa – Zalew Zegrzyński. Długość tej trasy to 50 – 55 km. Wyruszamy z Pl. Wilsona i udajemy się na Most Grota – Roweckiego. Tam ulicą Modlińską jedziemy prosto (kierunek Gdańsk) i potem skręcamy w prawo, w ul. Płochocińską, jadąc wzdłuż Kanałku Żerańskiego. Tą trasą jadąc ciągle prosto dojeżdżamy do Nieporętu, gdzie skręcamy w prawo (kierunek Białobrzegi). Tym kierunkiem dojeżdżamy do Portu w Pilawie. Podczas jazdy należy uważać na samochody ponieważ jezdnia nie posiada asfaltowego pobocza. Jednakże, gdzie nie gdzie, jest chodnik lub ścieżka rowerowa. W Porcie w Pilawie kierujemy się żółtym szlakiem, który prowadzi nas przez drogę przez wał. Tam docieramy do Rynii. Z Rynii żółtym szlakiem wracamy tą samą trasą do Nieporętu. Przy Urzędzie Gminy skręcamy w prawo i tam żółtym szlakiem jedziemy przez las do Kątów Węgierskich, a potem do PKP Choszczówki. Z Choszczówki dojeżdżamy do ul. Modlińskiej i tam wracamy do Pl. Wilsona.

rower

   Następna ścieżka rowerowa to Warszawa – Czersk – Warszawa. Z kolei długość tej trasy to 65 km. Trasa jest bardzo przyjemna.Wyruszamy z Metra Kabaty. Tam trasą bardzo popularną jedziemy do Powsina, potem trasa na Ogród Botaniczny. Tam jedziemy prosto drogą nieutwardzoną. Dojeżdżamy do Konstancina. Z Konstancina jedziemy w kierunku Wisły (wieś Obory). Jadąc prosto skręcamy w lewo (wieś Imielin). Następnie trasa biegnie drogą asfaltową (należy kierować się niebieskim szlakiem) przez wsie Cieciszew, Dębówka, Wólka Dworska. Po ciężkim podjeździe mamy już Górę Kalwarię. Dalej kierujemy się niebieskim szlakiem i dojeżdżamy do pięknego Zamku w Czersku. Wracamy tą samą trasą.

   Trzecia i zarazem ostatnia ścieżka rowerowa to – Grochów/Most Siekierowski – Gassy Kabaty. 50 km. to długość tej trasy. Zaczynamy od mostu, przez Agrykolę, Kopiec Powstania
Warszawskiego, wałem nad Wisłą do wioski Gassy, potem do Konstancina i zielonym szlakiem do stacji metra na Kabaty.

   Ten artykuł pokazuje jak możemy zwiedzać Warszawę w województwie mazowieckim.