Pierwsze piesuary są już dostępne. Na początku lipca, kiedy to był obchodzony Światowy Dzień Psa, zostały oddane do użytku dwa piesuary. Czym jest piesuar? Czy psy będą chciały się tam załatwiać?

Czym jest piesuar?

Piesuar jest to, najprościej mówiąc psia toaleta, która dzięki swojej konstrukcji i wydzielanym zapachom ma przyciągać do siebie czworonoga. Zapach jest niewyczuwalny przez człowieka, pies jednak czuje go doskonale. Uwalniane feromony mają zachęcać psa do załatwiania się właśnie na ten betonowy słupek, tym samym chroniąc rośliny i ściany budynków.

piesuarźródło: barkpost.com

Jak działa piesuar?

Jak dotąd stanęły dopiero dwa piesuary, docelowo ma być ich dwanaście. I tu pojawia się pytanie, czy piesuar to dobre rozwiązanie, jednak notoryczne sikanie na słupek może spowodować, że zaczną one po prostu śmierdzieć. Twórcy piesuarów zapewniają, że deszcz i wiatr, spowoduje, samooczyszczenie się psiej toalety. Urządzenie jest tak zaprojektowane, że nawet przy mało sprzyjających warunkach pogodowych jak ulewa czy śnieg, będzie nadal wydzielało feromony. Psia toaleta montowana jest na drenowym podłożu, przez co mocz będzie spływał do głębszych warstw ziemi.

Naucz psa korzystania z piesuaru

Przeprowadzone badania pokazały, że psy wiedzą, że to właśnie w piesuarze ma się on załatwiać, jednak bez edukacji właścicieli będzie to przynosiło mniejsze efekty. W tym celu przy piesuarach w Warszawie zostały postawione tabliczki, na których napisane jest „Właścicielu przyprowadź swojego psa do pi(e)suaru. Oszczędź okoliczną zieleń, ściany budynków, ogrodzeń”.

Korzystaliście już z piesuarów? Myślicie, że takie rozwiązanie, przyniesie pożądane efekty? Dajcie koniecznie znać!