Lato bez wątpienia kojarzy nam się z rozpoczęciem wakacji. W tym właśnie okresie większość osób wybiera się na zasłużony urlop. Ale co wybrać kąpiele w ciepłych wodach czy wędrówki i jazdę na nartach po górach. Jeżeli lubimy aktywnie spędzać czas na wakacjach to wybierzmy góry. Jednak czy na pewno wiemy gdzie wyjechać na narty latem? Czy w ogóle są jakieś ciekawe lodowce w Europie, które warto zobaczyć w środku lata? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, to ja odpowiem na nie przedstawiając i krótko opisując trzy z nich.

Zacznijmy od początku, czyli od wytłumaczenia, co to jest w ogóle lodowiec? Tak więc lodowiec to wolno płynąca masa lodu, powstała z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Takie lodowce są największym rezerwatem wody słodkiej na ziemi i drugim po oceanach wody na świecie. Powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja gromadzeniu się dużej ilości śniegu, a jednocześnie jest zbyt chłodno lub jest zbyt małe nasłonecznienie, aby cały zgromadzony śnieg topił się w ciągu lata.

Lodowiec Klein Matterhorn

Samotny szczyt Matterhorn (4478 metrów n.p.m.) położony na granicy Szwajcarii i Włoch, prawie zawsze spowity chmurami, należy do najbardziej spektakularnych gór w całej panoramie Alp. U jego stóp, na wysokości 1,6 tys. metrów, rozsiadło się miasteczko Zermatt, dokąd ze względu na ochronę środowiska można dojechać jedynie pojazdem o napędzie elektrycznym. Wokół Zermatt leżą największe w Alpach tereny narciarskie o łącznej długości tras przekraczającej 350 kilometrów,w niektórych miejscach śnieg leży tu przez 365 dni w roku. Cały resort jest podzielony na trzy ośrodki narciarskie: Sunnegga Paradise, Gornergrat – Stockhorn i Matterhorn Glacier Paradise. Ten ostatni leży na lodowcu Klein Matterhorn i dostępny jest także latem (trenują tu m.in. olimpijczycy), to jeden z najwyżej położonych terenów narciarskich w Europie, ma w sumie 21 km tras i największy na kontynencie snowpark. Jeśli chcesz się wybrać na narty do Austrii to polecamy Austria-na-narty.pl

klein matternhorn

Źródło: pixabay.com

Lodowiec Hintertux

Jeżeli mamy już dość letnich upałów, wyjedźmy na narty. Lodowiec Hintertux to najciekawszy całoroczny ośrodek narciarski w Europie. Miejscowe stoki czekają na miłośników narciarstwa przez 365 dni w roku. Tutaj znajdziecie nie tylko świetnie przygotowane stoki, ale również przyjemne restauracje i gospody z miejscowymi specjałami. Tutaj można szaleć na nartach na wysokości 3250 m n.p.m. Na narciarzy czeka 86 kilometrów tras o różnych stopniach trudności. Na lodowcu można uprawiać różne formy narciarstwa, w tym szalone i nie do końca bezpieczne freeride, halfpipe, tutaj każdy narciarz znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć, że na wysokości 3200 m n.p.m. znajduje się Betterpark Hintertux przeznaczony dla zaawansowanych snowboardzistów, gdzie można korzystać z jazdy Freestyle, a także Family park Hintertux dla początkujących. To dosłownie narciarskie szaleństwo na stoku z głową w chmurach. W sezonie letnim przygotowane jest 18 kilometrów tras narciarskich i działa nawet 10 wyciągów. W tym czasie najdłuższy zjazd ma 2 kilometry, a kończy się przy restauracji Tuner Fernerhaus. Od 2011 roku jest uznawany za najlepszy lodowcowy region narciarski na całym świecie. W tym regionie narciarskim możemy skorzystać z 5 restauracji, aż 7 wypożyczalni nart oraz z 3 szkółek narciarskich. Na narciarzy, którzy chcą po prostu podziwiać piękno gór, czeka 68 kilometrów szlaków pieszych oraz 28 kilometrów tras biegowych.

gdzie jechać latem na narty

Źródło: http://austria-na-narty.pl/

Lodowiec Hochjoch

Lodowiec Hochjoch znajduje się na wysokości 3280 m n.p.m. Jest na nim ponad 8 km tras, obsługiwanych przez 9 wyciągów. Ośrodek czynny jest niemal cały rok, oprócz maja i czerwca. Zimą trasy zjazdowe w ośrodku rozrastają się do 35 km długości (10 km niebieskich, 17 km czerwonych, 8 km czarnych) oraz 24 km tras biegowych, obsługiwanych przez 12 wyciągów kolejek. Główną miejscowością narciarską w regionie jest bardzo popularne wśród Polaków Maso Corto, skąd można wjechać na lodowiec Hochjoch. Na lodowcu znajdują się również trasy dla biegówek oraz snowpark.

latem na narty

Źródło: pixabay.com