Muzeum Historii Żydów Polskich to jedno z miejsc, w których spoczywa część naszej historii. Warto zobaczyć to miejsce, aby dowiedzieć się więcej o ich kulturze i życiu. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Warszawie, w którym warto być.

Źródło: wikipedia.org/ Moreio

Mieści się w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ul. Anielewicza 6 na rogu Lewartowskiego. Budowa tego budynku zaczęła się już w pierwszym półroczu 2009 roku i trwała 46 miesięcy. Całkowita powierzchnia czterokondygnacyjnego muzeum sięga ponad 18 tys. m2, natomiast użytkowa niemal 13 tys m2. W ogóle cały pomysł stworzenia Muzeum Żydów Polskich wywodzi się ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Za sam początek działań w celu uruchomienia instytucji można uznać rok 1995. Wtedy to właśnie rozpoczęto prace nad projektem muzeum. Warto wspomnieć, że w tym budynku do oświetlenia wykorzystano między innymi oprawy LED firmy Kluś.

Owe Muzeum Historii Żydów Polskich, które było otwarte w 2014 roku w Warszawie przedstawia ich historię aż od X wieku do współczesności, pokazując współistnienie narodów żydowskiego oraz polskiego na ziemiach polski. Jedną z największych atrakcji muzeum jest replika dachu i sklepienia drewnianej synagogi. Muzeum prowadzi różne zajęcia kulturalne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Muzeum Historii Żydów w Warszawie

Źródło: pixabay,.com

W muzeum tym wystawa podzielona jest na osiem sekcji, opowiadających chronologicznie o losach Żydów w Polsce. Opowieść o izraelitach rozpoczyna się od przedstawienia podań i legend na temat ich pojawienia się na ziemiach polskich. Kolejne sekcje przedstawiają losy Żydów w średniowieczu, okresie nowożytnym i podczas zaborów. Największy nacisk położony jest na okres II wojny światowej i Holokaust. Szczegółowo przedstawiono sytuację Żydów podczas okupacji niemieckiej, w tym m.in. powstanie w getcie warszawskim czy działalność niemieckich obozów zagłady. Ostatnia z sekcji porusza zagadnienia związane z okresem po 1944 roku. Co interesujące, oprócz skomplikowanej sytuacji politycznej zaprezentowano również wkład Żydów w polską kulturę tego okresu. Przykładem takiego wpływu jest chociażby ukazany na wystawie, popularny w latach 60 – tych zespół bigbitowy „Śliwki”. Do prezentacji treści wykorzystano nowoczesne środki multimedialne, takie jak wyświetlacze dotykowe czy odtwarzacze audiowizualne. Twórcy wystawy przywiązali duże znaczenie do możliwości interakcji z eksponatami. Na ekspozycji znajdziemy wiele miejsc, w których można np. zapoznać się z przetłumaczonymi reprintami ksiąg i manuskryptów. Interesująca jest także replika wagonu tramwajowego, w której zwiedzający mogą wysłuchać nagranych wspomnień z okresu okupacji. Cała trasa zwiedzania posiada niesamowity nastrój, na który wpływa gra świateł oraz odpowiednio dobrane dźwięki.

Podsumowując powyższy artykuł można śmiało dojść do wniosku, że Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesny i interesujący obiekt edukacyjny. Dzięki atrakcyjnej ekspozycji pozwoli na przystępne zapoznanie się z dziejami Żydów polskich nawet osobom, które wcześniej nie interesowały się tą tematyką. Dla pasjonatów historii w muzeum znajdują się liczne obszerne relacje, reprinty dokumentów i unikatowe eksponaty pozwalające na pogłębienie swojej wiedzy. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na dokładne zapoznanie się z wystawą.