Województwo mazowieckie to region słynący z bogatych tradycji kulinarnych. Wiele produktów do dzisiaj opiera się na tradycyjnych recepturach. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyroby mleczarskie m.in. sery.

źródło: pixabay.com

Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych został już po raz drugi zorganizowany przez Samorząd województwa mazowieckiego wraz z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Z roku na rok w konkursie uczestniczy coraz więcej osób. Przede wszystkim dlatego, że sery te nie tylko są naprawdę dobre, ale także dlatego, że prezentują się naprawdę dobrze. Mazowsze cechuje się bogatą ofertą tradycyjnych serów. Produkcja serów powszechnie opierała się na wytwarzaniu sera twarogowego z naturalnie ukwaszonego mleka, sytuacja prezentuje się nieco inaczej nad Wisłą w mikroregionie Urzecze i na odcinku Wisły od Płocka aż po Kozienic, gdzie produkuje się sery takie jak edamski, czy gouda, kiedyś tym zajmowali się osadnicy olenderscy.

Chcąc rozpropagować wśród społecznych producentów mleka modę oraz wiedzę na temat serów zagrodowych, oraz wykorzystać długoletnie tradycje urząd marszałkowski organizuje szkolenia, które skierowane są właśnie do małych, jak i większych producentów mleka. Do tej pory odbyto około 40 takich spotkać. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowanie, ponieważ uczestnicy mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy dotyczącej produkcji serów oraz tradycji serowych na Mazowszu. Pomysł ten to odpowiedź na problemy producentów związanych m.in. ze spadkiem cen mleka. Jest to ciekawa alternatywa szczególnie dla hodowców, którzy posiadają mniejsze stada. Jest to także szansa na promocję lokalnej, zdrowej żywności.

źródło: pixabay.com

Kolejny etap promocji serów to właśnie Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. W tegorocznej edycji w etapie okręgowym, które prowadzone były w 6 oddziałach MODR, wzięło udział aż 77 uczestników. Natomiast do finału zakwalifikowało się aż 35 z nich. Ich wyroby oceniano w dwóch grupach:

  • A – produkty z mleka krowiego
  • B – produkty z mleka innych zwierząt

W każdej z nich wyłoniono 1-3 miejsc oraz przyznano po dwa wyróżnienia.

Źródło: agropolska.pl