„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, jak przygoda to w maju, gdy kwitną bzy…”. Tak radzi piosenka, którą wykonuje Irena Santor. I jest w tym sporo racji. W promieniach wiosennego słońca miejska zieleń prezentuje się świetnie, jeszcze nie zmęczona upałem i spalinami. Dlatego majowy weekend w Warszawie to doskonały pomysł.

    W dni wolne od pracy można zobaczyć to fajniejsze, można nawet by rzec, że to bardziej „ludzkie” oblicze naszej stolicy, która na chwilę przestaje żyć w biegu do i z pracy.

   Długi weekend majowy to okres przypadający między 1 a 3 maja. W 2015 roku 1 maja wypadnie w piątek, zaś 3 maja w niedzielę. Pierwszy i trzeci dzień weekendu są w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy. W praktyce wolne są zaś przynajmniej trzy, a czasem nawet więcej dni, ponieważ wiele zakładów pracy, zwłaszcza państwowych urzędów oraz szkół, nadrabia ten okres, by świętować długą majówkę. Niestety w 2015 roku, jako że 3 maja wypada w niedzielę, weekend zostaje wydłużony jedynie o jeden dzień – piątek, 1 maja. Co zatem robić w weekend majowy w Warszawie, jak spędzić majówkę?

Warszawa

   Co powiecie na spędzenie tego czasu na rowerze. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu. Dlatego korzystając z majówki w bieżącym roku, która jest już tuż tuż spędźmy ją aktywnie.

   Warszawa ma piękne rezerwaty przyrody. Możemy je odnaleźć, wybierając się na długie, relaksujące wyprawy rowerem. A więc dokąd rowerem w Warszawie? Proponuje trzy główne miejsca Powsin, Kampinos oraz dzielnice Wawer.

   Najpopularniejszym, a zarazem bardzo atrakcyjnym szlakiem rowerowym jest Szlak Wisły, prowadzący z Młocin przez Stare Miasto i Łazienki do Powsina.

   Park Kultury w Powsinie położony jest na górnej trasie Skarpy Warszawskiej, w południowej części Warszawy. Teren jest łagodnie pofałdowany a wokół znajdują się liczne drzewa.

   Oprócz bogatej przyrody Park w Powsinie ma świetne atrakcje i festiwale przygotowane z myślą o dzieciach. Znajdziemy tu Park Linowy, basen położony w środku Parku, korty tenisowe, stoły bilardowe, rowery treningowe, stepery, bieżnie. Jednym słowem: Park w Powsinie to centrum sportu, rekreacji i zieleni.

   Dzielnica Wawer może pochwalić się leśnymi szlakami rowerowymi, znajdują się tutaj cztery szlaki rowerowe biegnące przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Każdy miłośnik rowerowych sportów zakocha się w Wawrze i na pewno będzie tu wracał. Trasa ma ponad 40 km długości i różne stopnie trudności. To propozycje szlaków dla wyczynowców, jak i mniej doświadczonych rowerzystów. Dla najmłodszych rowerzystów jest krótsza i łatwiejsza trasa o długości 6 kilometrów, oznaczona żółtym kolorem. W całości przebiega ona przez Las Sobieskiego. Jak widać to unikatowa w skali Warszawy oferta dla rowerzystów chcących korzystać ze swoich rowerów w piękne przyrody i bezpiecznie.

rower

   Przez tak długą majówkę możemy wybrać się z całą rodziną na całodniową wyprawę: przez Górę Kalwarię i zamek w Czersku na drugi brzeg Wisły. Dystans jest długi – blisko 50 km, chyba że z Góry Kalwarii wrócimy pociągiem. Można też zacząć wycieczkę z dworca kolejowego w Otwocku do Otwocka Wielkiego (w dwie strony mniej niż 20 km). Jeśli chcemy przejechać całą trasę, zacznijmy o poranku. Do Zalesia najłatwiej dostać się z Warszawy pociągiem Kolei Mazowieckich.

   Mam nadzieję, że powyższy artykuł zachęca do tego, aby tegoroczną majówkę w Warszawie spędzić aktywnie jeżdżąc na rowerze.