Jezioro to naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Z całą pewnością każde województwo w Polsce na swoim terenie ma kilka takich jezior. Nie inaczej jest również z Województwem Mazowieckim. Jakie to jeziora są w Województwie Mazowieckim? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Jeziora Mazowsza

JEZIORO BIAŁE

Jezioro w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie gostyńskim, w gminie Gostynin.

JEZIORO ZDROWSKIE

Jezioro Zdrowskie to duży zbiornik wodny pod Płockiem, w gminie Łąck. To należące do Pojezierza Gostynińsko -Włocławskiego rynnowe jezioro jest równocześnie największym naturalnym jeziorem całego województwa mazowieckiego.

jeziora mazowsza

JEZIORO CZERNIAKOWSKIE

Jest naturalnym zbiornikiem wodnym, położonym w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Starorzecze Wisły charakteryzuje się typowym, wydłużonym kształtem ( jego długość to ok. 1,6 km, a szerokość ok. 0,2 km ) przy niewielkiej głębokości (maksymalna to niewiele ponad 4 m). Jeziorko Czerniakowskie jest wyraźnie podzielone na 2 części: północną, która jest większa i bardziej dzika, porośnięta gęstymi szuwarami, trzcinami i pałkami oraz mniejszą południową, gdzie wytyczono kąpielisko ( dokładnie w południowo – zachodniej części ). Przez środek zbiornika wodnego poprowadzono most, który niestety od dobrych kilku miesięcy jest remontowany.

JEZIORO KOZIENICKIE

Jezioro Kozienickie jest w ogóle starorzeczem Wisły, co łatwo rozpoznać po jego podłużnym kształcie. Panują tu doskonałe warunki dla wędkarzy – można złowić szczupaki, sandacze, okonie, leszcze i płocie (najlepiej zarzucić wędkę w lewej części jeziora, czyli od północy – jest tam najspokojniej, więc ryby chętnie biorą).

JEZIORO SOCZEWKA

Jezioro Soczewka pod Płockiem to dosyć stary, bo liczący ponad 150 lat, zalew na rzece Skrwa. Powstał w 1846 r., tuż po tym kiedy w miejscowości Soczewka osiadł żydowski przemysłowiec, Jan Epstein. Bankier wykupił miejscową fabrykę papieru i na jej potrzeby wybudował na Skrwie tamę, która spiętrzyła wodę i dała początek zalewowi.

JEZIORO ZEGRZYŃSKIE

Jezioro Zegrzyńskie jest zbiornikiem retencyjnym, który został oficjalnie otwarty 22 lipca 1963 r. w wyniku spiętrzenia Narwi przez zaporę w Dębem. Ma powierzchnię około 33 km² i głębokość od 3 do nawet 13 metrów, m.in. przy moście w Zegrzu. Tzw. „cofka”, czyli podwyższone lustro wody, rozpościera się od zapory w Dębem do Pułtuska na Narwi i do Barcic na Bugu. Od strony wschodniej i południowej usypano 58 km wałów wzmocnionych betonowymi płytami. Tuż za nimi wybudowano przepompownie odwadniające obszary położone niżej i pozbawione możliwości grawitacyjnego odwodnienia. 27 grudnia 1962 r. Prezes Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz zarządzeniem nr 119 nadał zbiornikowi nazwę: Jezioro Zegrzyńskie. Zasadność tej decyzji potwierdzają współcześnie także hydrolodzy. Jednak mieszkańcy częściej używają potocznego określenia: Zalew Zegrzyński. W 97% Jezioro Zegrzyńskie zasilają dwie główne rzeki: Narew i dłuższy Bug. Ponadto wpadają tu Rządza, Prut oraz przez Kanał Żerański mniejsze rzeczki: Czarna, Pokrzywnica, Beniaminówka i Kluskówka. Jak ustalił na podstawie badań terenowych dr Krzysztof Warwer z Politechniki Warszawskiej wody głównych rzek nie mieszają się całkowicie ze sobą aż do zapory w Dębem. Woda z Bugu najczęściej płynie przy lewym brzegu zbiornika, a Narew przy prawym.

JEZIORO ROKOLA

Jezioro Rokola to zbiornik usytuowany w kilku nadwiślańskich miejscowościach. Ciągnie się równolegle do Wisły od miejscowości Nadbrzeż na północy, poprzez Otwock Wielki, by zakończyć się około 1,5 km przed miejscowością Glinki na południu Charakterystycznym obiektem kojarzonym właśnie z tą wodą jest Pałac Prezydencki w Otwocku Wielkim, w którym często w wolnym czasie podczas swojej kadencji przebywał prezydent Lech Wałęsa.

Okazuje się, że w Województwie Mazowieckim jest sporo takich jezior. Dlatego też nie sposób ich wszystkich wymienić i scharakteryzować.