Zastanawiasz się jak spędzić wakacje w mazowieckim? Chcesz znaleźć dobry pomysł na wakacje w mazowieckim? A może tak nauka jazdy konno? Warto dowiedzieć się o tym więcej.

 Lekcje jazdy konnej to wielka przygoda dla dziecka, którą można rozpocząć w każdym wieku. Podczas jazdy konnej nasze dzieci obcują z przyrodą i żywym zwierzęciem jakim jest koń. Koń to bardzo piękne, mądre i wrażliwe zwierzę. Przynosi nie tylko sympatię, ale i respekt. Dlatego też trzeba bliżej poznać tego uroczego czworonoga, najlepiej oczywiście z jego grzbietu. Dobrym momentem na poznanie go są wakacje. W wakacje nasze dzieci mogą systematycznie chodzić do takiej szkółki jeździeckiej i uczyć się jazdy konno. W tym artykule pokrótce powiem o tym, kiedy zacząć naukę jazdy konno i o tym jakie są zalety jazdy konno.

Pomysł na wakacjeŹródło: pixabay.com

Kiedy rozpocząć naukę jazdy konno?

Jest to uzależnione od tego co przez to rozumiemy. Otóż dziecko może wsiąść na konia, kiedy umie już samodzielnie siedzieć, choć większość klubów jeździeckich nie przyjmuje dziecka młodszego niż 3 latka. Dlatego naukę jazdy konno najczęściej prowadzi się dopiero dla dzieci 7 – letnich. Tymczasem to nie sam wiek w sobie jest ważny. Aby naprawdę uczyć się jazdy konno trzeba mieć jeszcze:
  • odpowiedni wzrost, nogi muszą wystawać za siodło
  • siłę po to, aby koń czuł, że dziecko ciągnie za wodze, czy przyciska do niego łydki
  • odpowiednio dojrzałym psychicznie
Ten trzeci punkt jest najważniejszy. Jest tak, gdyż wtedy to nauka jazdy konnej pójdzie sprawniej jeżeli dziecko rozumie polecenia instruktora i będzie gotowe je wykonywać Musimy zdawać sobie sprawę, że na początku nie wszystko się udaje. Jeżeli koń idzie gdzie indziej, niż chce dziecko, to nie znaczy, że koń jest nieposłuszny, czy „głupi” tylko dlatego, że dziecko nie umie jeszcze „z nim rozmawiać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z rozmowami ze zwierzęciem, zaczyna płakać, czy obrażać się to znaczy, że na naukę jest jeszcze za wcześnie. Natomiast jeśli chodzi o wzrost i siłę, to małym dzieciom znacznie łatwiej jest jeździć na małych koniach.
jazda konna dzieci

Źródło: pixabay.com

Czy warto jeździć konno i jakie są tego zalety?

To pytanie z pewnością zadani sobie wielu rodziców, którzy chcą posłać dziecko na naukę jazdy konno. Oczywiście, że jeżeli dziecku podoba się to zdecydowanie tak! Otóż jazda konno usprawnia całe ciało, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia równowagę i normalizuje napięcie mięśni.  Właściwie przeprowadzona nauka jazdy konno jest również taką szkołą życia, która uczy przezwyciężać trudności i brania odpowiedzialności za żywe, bardzo wrażliwe zwierzęta.
W województwie mazowieckim jest mnóstwo takich miejsc, w których można rozpocząć naukę jazdy konno. Wystarczy tylko trochę poszukać.