Materiałem konstrukcyjnym, bez którego nie stworzymy sauny, jest drewno. Jaki gatunek drewna do budowy sauny wybrać?

Ściany kabiny – najczęściej buduje się z odżywiczonych gatunków wolno rosnących drzew iglastych jak np. świerk skandynawski, czy jodła

Elementy poza konstrukcyjne – elementy jak siedziska, oparcia, zagłówki, czy też osłona pieca i oświetlenia powinny być wykonane z drzew liściastych jak sika palona, ważne jednak by były one poddane obróbce termicznej

Podstawą konstrukcyjną sauny, są oleiste gatunki drewna jak iroko, czy też aluminium

Ściany wewnętrzne powinny być wyłożone panelami o grubości minimum 1,2 cm. Frontową część także możemy wykonać z drewna, jednak częściej ten fragment wykonywany jest z aluminium bądź szkła.

Do izolowania termicznego sauny można stosować wełnę mineralną o grubości 4,5-10 cm. Ważne! Nie można wprowadzać dodatkowej izolacji z folii aluminiowej, ponieważ powoduje ona nadmierne nagrzewanie się drewna, izolacja nie powinno być także przeciwwilgociowa.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy zabudowie sauny, są powierzchnie nieizolowane takie jak ściana z cegły, ceramiki, betonu, czy szkła, dopiero gdy ten etap będzie skończony, możemy przejść do etapu projektowania wentylacji.

sauna domowa

źródło: pixabay.com

W saunach fińskich suchych wystarczy zamontować system wentylacji grawitacyjnej, czyli nawiew będzie znajdował się pod piecem na odpowiedniej wysokości, wywiew natomiast po przekątnej pieca.

Generalna zasada, której powinniśmy się trzymać, budując saunę to zamontowanie pieca na ścianie drzwiowej. Takie rozwiązanie polepsza wentylacje sauny, a także pozwala stworzyć więcej miejsc siedzących.

Zużyte powietrza wyrzucane jest nad sufit sauny, a z tej przestrzeni możemy zapewnić jego usunięcie poprzez kratkę wentylacyjną znajdującą się w pionie budynku bądź (jeżeli takie przewidujemy) do przyległego pomieszczenia.