Coraz częściej możemy spotkać dzikie zwierzę w mieście. Jak się zachować jak je spotkamy? Z kim musimy się skontaktować, gdy spotkamy dzikie zwierze w mieście?

jeleń

źródło: pixabay.com

Dlaczego coraz częściej możemy spotkać dzikie zwierzęta w mieście?

Zazwyczaj w mieście spotykamy małe dzikie zwierzęta. Rzadziej spotkać możemy jelenie, sarny, daniele, łosie, czy też żubry. Zwierzęta te odwiedzają miasta z różnych powodów, przede wszystkim ze względu na łatwiejszy dostęp do pożywienia – szczególnie zimą.

Pamiętajcie! Dokarmiając dzikie zwierzęta „zachęcamy” je do powrotu.

Dzikie zwierzęta spotkać w mieście możemy także dlatego, że czują się one tutaj bezpiecznie, kolejną przyczyną jest fakt, że miasta coraz bardziej się rozbudowują, ludzie osiedlają tereny, które niegdyś należały do tych dzikich zwierząt, a one wracają np. w miejsca, gdzie niegdyś przyszły na świat, a teraz chcą złożyć swoje jaja.

Kiedy dzikie zwierzęta są dla nas niebezpieczne?

Dzikie zwierze może być dla człowieka niebezpieczne w dwóch przypadkach:

  • Gdy jest z małymi
  • Jest zranione i czuje się zagrożone

Nawet, gdy chcemy pomóc zwierzakowi i zachowujemy ostrożność, to on może poczuć zagrożenie i nas zaatakować. Dlatego choć czujemy potrzebę by mu pomóc, najlepiej będzie zadzwonić do specjalnych organów.

dzikie zwierzęta

źródło: pixabay.com

Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierze?

Gdy natkniemy się na dzikie zwierze, możemy zachować pewne środki ostrożności i zawiadomić odpowiednie służby. W sytuacjach niebezpiecznych powinniśmy zawiadomić kolejno: straż miejską, policje, magistrat. W przypadku znalezienia dzikiego zwierzęcia także powinniśmy powiadomić odpowiednie służby.

Dlatego pamiętajmy dzikich zwierząt nie należy:

  • Dokarmiać
  • Głaskać
  • Podchodzić do nich

Zwróćmy uwagę także naszym dzieciom by zachowały wszelkie środki ostrożności, ponieważ np. lis, który ma wściekliznę, nie czuje lęku przed człowiekiem. Nie oznacza to więc, że jest on do nas przyjaźnie nastawiony, a wręcz odwrotnie.

Dajcie znać, czy natknęliście się na dzikie zwierzę w mieście i jak Wy sobie z tym poradziliście.