Śmieci lub jak kto woli odpady są to wszystkie niepotrzebne substancje i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany. Taką metodę pozbycia się śmieci nazywamy segregacją odpadów. Jest to metoda usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów.

Z dniem 1 sierpnia 2014 roku na terenie całej Warszawy obowiązuje nowy ( mam nadzieje, że lepszy ) system odpadów komunalnych. Mieszkańcy naszej stolicy mają obowiązek segregować odpady na trzy pojemniki. I tak oto:

  • w pierwszym pojemniku lub worku znajdą się suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Musimy pamiętać by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek. Mają być gromadzone w czerwonych pojemnikach lub workach;
  • w drugim pojemniku lub worku zbieramy butelki i słoiki. Powinny być pozbawione metalowych nakrętek i kapsli (te wrzucamy do pierwszego pojemnika). Szkło ma być wyrzucane do zielonych pojemników;
  • natomiast wszystkie inne śmieci zbieramy w pozostałym pojemniku w kolorze czarnym.

 jak segregujemy śmieci

Jak segregujemy śmieci?

Zatem podsumujmy powyższe informacje.

Do czerwonego pojemnika wrzucamy: gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby i worki; papier (szkolny, biurowy), kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, kartony i tekturę pokrytą folią aluminiową (np. opakowania po mleku, napojach), tworzywo sztuczne np. plastik, metal, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), rysunki akwarelowe, rysunki kredkami, zużyte długopisy, złamane linijki, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach); styropian; opakowania drewniane; folię i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach; drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, np. stare nożyczki, kapsle).

Do zielonego: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych; szklane butelki po sokach, szklane opakowania po kosmetykach.

Natomiast do pojemnika czarnego wrzucamy to wszystko, czego nie możemy wrzucić do pojemnika czerwonego i zielonego.