Województwo mazowieckie jest największym w kraju województwem pod względem ludności i powierzchni. Pomimo znacznego uprzemysłowienia – w tym regionie znajdziemy duże tereny rolnicze, sady, duże kompleksy leśne. Mazowsze to głównie tereny nizinne, znajdują się tu również jeziora. Kto by pomyślał, że w województwie w którym leży stolica – Warszawa znajdziemy aż tyle terenów wiejskich. Ostatnimi czasy bardzo rozwinęła się agroturystyka w województwie mazowieckim. Jest to forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich.

Ta forma turystyki obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Polega na wykorzystaniu walorów krajobrazu wiejskiego i uatrakcyjnianiu gościom pobytu udziałem w codziennych zajęciach w gospodarstwie, w tradycyjnym rzemiośle artystycznym, w obrzędach ludowych oraz w przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonym z wypiekiem chleba, wyrobem serów lub wędlin.

Nie dla każdego taka atrakcja jest ciekawa. Ale dla zainteresowanych przedstawiam zestawienie najciekawszych obiektów agroturystycznych w województwie mazowieckim. Oto ono:

  1. Agroturystyka Korysiówka

Gospodarstwo Agroturystyczne „Korysiówka” zajmuje powierzchnię 12 hektarów. W ich skład wchodzi zabytkowy park z II połowy XIX wieku o powierzchni 5 hektarów i dwa stawy. Całość okala piękny starodrzew. Teren ten stwarza poprzez swoje nieregularne ukształtowanie idealne warunki do zregenerowania sił i wypoczynku. Na terenie obiektu także: możliwość grillowania, pole namiotowe.

b

  1. Chata Makos

Chata otulona jest pięknym ogrodem, który zachęca do biesiadowania, grillowania, śpiewania, a co najważniejsze pozwala na zregenerowanie sił. Właściciele wyjątkowo dbają o jedzenie – oferują własne wędliny, przetwory oraz inne wyroby pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Wypiekają również własne pieczywo.

  1. Agroturystyka Gajki

Dom stanowi wymarzone miejsce do wypoczynku i pozwala zachować maksymalną prywatność gości, zarybiony staw jest gwarancją owocnego wędkowania (karp, karaś, szczupak, lin, amur). Tutaj czas płynie wolniej, spokojniej i zgodnie z prawami natury.

  1. Agroturystyka Stajnia Dorado – Puszcza Kampinoska

W obiekcie: sala z kominkiem na około 30 osób, sala klubowa, duży staw – kąpielisko, wypożyczalnia rowerów, altana z grillem, miejsce na ognisko. Pensjonat dla koni – miesięczna opłata za jednego konia do uzgodnienia.

  1. Agroturystyka Nad Rzeczką

„Gdy masz już wszystkiego dość,

Humor też masz byle jaki,

Wsiądź do auta odwiedź Ptaki…

Tu jest pewien fajny dom,

U Grzegrzułki zwie się on.

Tu odpoczniesz daję słowo,

Naładujesz się na nowo”.

(Chyba nic nie muszę dodawać )

a

  1. Gospodarstwo Agroturystyczne Dolina Bobrów

Wypoczynek na łonie natury. Dolina Bobrów organizuje różne formy wypoczynku – od spędzania urlopu, poprzez ekologiczne programy i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pobyt podczas wakacji letnich i ferii zimowych z możliwością organizowania biwaków, ognisk i zajęć sportowych, prowadzenie zielonych szkół, po zjazdy integracyjne dla firm, celem wynajęcia sali na konferencję.