Jarmark Bożonarodzeniowy to już świąteczna tradycja, odbywająca się w plenerze w wielu miastach: Niemiec, Austrii, Szwajcarii, czy ostatnio Włochy i innych krajach Europy. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Typowy jarmark odbywa się na ulicach lub placach starszych części miast. Nie może na nim zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze itp. Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, koncerty charytatywne, prezentacje np. szopek bożonarodzeniowych. Mjąc na uwadze powyższe w tym artykule postanowiłam przedstawić 5 najpiękniejszych, świątecznych jarmarków na świecie. Oto one:

DREZNO – STRIEZELMARKT

To jeden z najstarszych i największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych. Jego nazwa pochodzi od Striezel, czyli oryginalnej drezdeńskiej strucli świątecznej. Symbolem drezdeńskiego jarmarku jest kręcąca się 14 – metrowa piramida. W ponad dwustu stoiskach można kupić zabawki z drewna z regionu Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, słynne ciasteczka z Pulsnitz i oczywiście drezdeński Christstollen (strucle). Czekają również niezliczone świąteczne atrakcje dla dzieci, w tym Pflaumentoffel, czyli ludzik wykonany z suszonych śliwek, domek z pierników, świąteczna piekarnia, skrzecie kino, teatr lalek oraz wybór piernikowej księżniczki. Tuż przed Bożym Narodzeniem odbywa się Święto Strucli – od Zwingeru do Striezelmarkt maszeruje pochód z olbrzymią struclą, którą uroczyście się kroi i rozdaje. Jest też Święto Pflaumentoffel oraz tradycyjne saksońskie górnicze Boże Narodzenie. Jarmark trwa od 26.11 do 24.12. Stoiska są czynne od niedzieli do czwartku w godz. 10 – 20, a w piątek i soboty do godz. 21. W Wigilię 24.12. jarmark zaprasza w godz. 10 -14.

WIEDEŃ – RATHAUSPLATZ

Podczas Wiedeńskiego Czasu Adwentowego (Winer Adventzauber) plac Rathausplatz zmienia się w lśniącą bajkową krainę. Na drzewach wiszą świąteczne dekoracje, stoi ogromna choinka. Ponad 150 stoisk oferuje prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, słodycze i rozgrzewające napoje. Dla dzieci przygotowano karuzele, a w ratuszu odbywają się warsztaty ozdób choinkowych. Można posilić się pieczonymi kasztanami i świątecznymi smakołykami oraz napić się grzanego wina. W pobliskim parku, przy choince posłuchamy wiedeńskiej muzyki, jak również pieśni adwentowych w wykonaniu chórów z Austrii i innych krajów. Jarmark na Rathausplatz trwa od 13.11. do 24.12. Stoiska są czynne codziennie w godz. 10 -22, a 24.12 od godz 10 do 16.

WARSZAWA – STARE MIASTO

Odwiedzający Warszawę mogą zrobić świąteczne zakupy na kilku jarmarkach bożonarodzeniowych. Oficjalny, już po raz drugi, otworzy się przed Stadionem Narodowym. Najpopularniejszy jest jednak na Starym i Nowym Mieście. W stoiskach można kupić wyroby rękodzieła, znakomite na prezent, a także świąteczne ozdoby na choinkę i do mieszkania. Dla zgłodniałych przygotowano stoiska z pysznym polskim jedzeniem – m.in. z kiełbaskami, bigosem, chlebem ze smalcem. Nie zabraknie wspólnego kolędowania. Jarmark odbywa się od 28.11 do 24.12, w dni powszechne w godz. 15.30 – 22, w soboty i niedziele w godz. 10 – 22, a w Wigilię do god. 14.

PRAGA – RYNEK STAROMIEJSKI

W tym roku światła na ogromnej choince rozbłysły w sobotę 28 listopada. Tym samym ruszył największy w Czechach jarmark bożonarodzeniowy. Na świątecznych straganach można kupić słynne czeskie kryształy, ręcznie robione kubki ceramiczne oraz tradycyjne wypieki – trdelniki, czyli ciastka z cynamonem, znane również na Węgrzech i Słowacji. Najlepiej smakuje popijane miodem pitnym lub zagryzane pieczonymi kasztanami. Nie brakuje straganów oferujących pierniki. Można też kupić świąteczne ozdoby. W magiczną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzają kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce. Jarmark trwa od 28.11 do 6.01.2016r., w godz. 10 – 21. W Wigilię do godz. 15.

BUDAPESZT – VOROSMARTY

Największy jarmark adwentowy rozkłada się na placu Vorosmarty. Tu znajduje się słynna cukiernia Gerbaud, która w Adwencie zmienia się w ogromny kalendarz. Codziennie o godz. 17 w fasadzie kamienicy otwiera się kolejne okno. Widowisku towarzyszy muzyka i fantastyczne efekty świetlne. Na placu na dziesiątkach kramów można kupić grzane wino, cydr albo gorący bezalkoholowy sok jabłkowy, koniecznie z cynamonem. Popularnością cieszy się wypiekany na miejscu drożdżowy węgierski smakołyk kurtoskalacs, a także smażony ser rantott sajt, wędzone mięso oraz pieczone kasztany. Jarmark odbywa się od 13.11 do 6.01.2016r. w godz. 10 – 20.